Protein Nedir ?

Proteinler, amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanması sonucu oluşan büyük organik bileşiklerdir. Proteinler, açlık anında en son tüketilirler. Kimyasal sindirimleri midede başlar. Proteinler, amino asitlerin yapıtaşlarından oluşan polimerlerdir. 

Ne işe yarar ?

Vücut dokularının oluşmasını, tamirini, yaraların iyileştirilmesini sağlar. Isı ve enerji kaynağıdır. Birçok hormon ve vücut sıvılarının salgılanmasında rol alır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı olur, diğer metabolik ve yapısal olayların düzenlenmesin ve azotlu maddelerin sentezinde rol oynarlar.

Kimler Protein Kullanabilir?

Kişilerin günlük olarak alması gereken enerjinin %20’si proteinlerden gelmelidir. Böylece gün içerisinde yıkıma uğrayan kas dokusunun onarılması sağlanır.

Ancak yoğun spor yapılan dönemlerde bu gereksinim artar ve besinlerden aldığımız protein miktarı ihtiyacımızı karşılamayabilir ve almamız gereken protein ihtiyacı %40’lara kadar çıkabilir. Bu zamanlarda profesyonel ve amatör olarak sporla uğraşan kişiler için protein takviyesi gereklidir.

Bizi DeğerlendirinBayılmadımHarika değilİyiHarikaMuhteşemBizi Değerlendirin

www.dalt10.com
Sporcu ürünleri online alışveris siteniz.
Dalt10

2019 © dalt10.com Tüm Hakları Saklıdır.